fbpx

Blog

İnsansız Hava Araçları Güvenliği

İçindekiler

Siber güvenlik, büyüklüğü ne olursa olsun her işletme için yüksek öncelikli bir öğedir. Operasyonlar birden fazla platform, yazılım ve sistem arasında giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldikçe. Bilgilerin tehlikeye atılması riski de artıyor.
 
Bir drone programı uygularken, filonuzu ağlarınıza ve üçüncü taraf uygulamalarına bağlamanız gerekecek. Bu nedenle güçlü bir BT altyapısına sahip olmak çok önemlidir.
 

Siber Güvenlik Neden Bu Kadar Önemli? Riskler Nelerdir?

Halihazırda, kişisel bilgilerin çevrimiçi izlenmesini sınırlamaktan çevrimiçi işlemler ve sağlık bilgileri için. PCI ve HIPAA uyumluluğuna kadar, kullanıcı verilerini koruyan ve şifrelemeyi zorunlu kılan birçok yasa yürürlüktedir. Söylemeye gerek yok, sektör, kullanım ve amaç ne olursa olsun. Hassas bilgilerin güvenliğini sağlamak için şifreleme gereklidir. Güçlü bir siber güvenlik stratejisi yalnızca devlet İHA programları için değildir; gerçek şu ki. Tüm kuruluşların günlük operasyonlarda kullanılan herhangi bir ağ veya cihaz için uygun güvenlik protokolleri olmalıdır. Kuruluşunuz yeni bir insansız hava aracı programını uygulamaya ve entegre etmeye hazırlanırken. Siber güvenliği akılda tutmak bir öncelik olmalıdır. Dronlar aynı anda büyük miktarda veriyi yakalayıp işleyebilir. Arıca iletişim platformları veya yükleri ile donatılabilirler. İHA'ların veri aktarmak için çevrimiçi ağlara ve üçüncü taraf platformlara bağlanması gerektiğinden, veri sızıntılarına ve bilgisayar korsanlığına karşı hassastırlar.

Halihazırda, kişisel bilgilerin çevrimiçi izlenmesini sınırlamaktan çevrimiçi işlemler ve sağlık bilgileri için. PCI ve HIPAA uyumluluğuna kadar, kullanıcı verilerini koruyan ve şifrelemeyi zorunlu kılan birçok yasa yürürlüktedir. Söylemeye gerek yok, sektör, kullanım ve amaç ne olursa olsun. Hassas bilgilerin güvenliğini sağlamak için şifreleme gereklidir. Güçlü bir siber güvenlik stratejisi yalnızca devlet İHA programları için değildir; gerçek şu ki. Tüm kuruluşların günlük operasyonlarda kullanılan herhangi bir ağ veya cihaz için uygun güvenlik protokolleri olmalıdır.
Kuruluşunuz yeni bir insansız hava aracı programını uygulamaya ve entegre etmeye hazırlanırken. Siber güvenliği akılda tutmak bir öncelik olmalıdır. Dronlar aynı anda büyük miktarda veriyi yakalayıp işleyebilir. Arıca iletişim platformları veya yükleri ile donatılabilirler. İHA'ların veri aktarmak için çevrimiçi ağlara ve üçüncü taraf platformlara bağlanması gerektiğinden, veri sızıntılarına ve bilgisayar korsanlığına karşı hassastırlar.
 
Dronlar, bir kuruluşun IoT ortamı için ön uç sensörleri olarak işlev görebilir.
 
Dronlarınız düzgün bir şekilde korunmadıysa, tüm ağınız risk altında olabilir. Bir ağ güvenlik programına sahip olmanın yanı sıra uygun şifrelemeyi sağlamak için doğru adımları atmak. İHA'larınızın olabildiğince korunmasını garanti eder. Drone'nuz çeşitli risklere açık olabilir; İşte hazırlıklı olmanız gereken birkaç tanesi:
 
  • GPS Sahtekarlığı : Burası, bir hava korsanının drone'nun GPS sinyalini yakaladığı ve alternatif konum koordinatlarını girdiği yerdir. Her dronun belirlenmiş bir eve dönüş (RTH) adresine sahip olmasını sağlayarak bunu hafifletebilirsiniz.
  • Botnet Saldırıları : İnternete bağlı bir grup cihaz, zayıf sistemlere sızabilir. Verileri çalabilir veya drone üzerinde DDoS saldırıları gerçekleştirebilir.
  • Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) : Genellikle botnet'ler tarafından gerçekleştirilen bir. DDoS saldırısı, dronun pilotla bağlantısını kesebilir veya görevlerini yerine getirememesi için tamamen kapatabilir.
  • Downlink Intercept : Yetkisiz bir kullanıcıya, drone ve kontrolör arasında iletilen verilere erişme izni verir. Bu nedenle, resimler, çekimler ve uçuş yolları gibi hassas uçuş verilerinin baz istasyonuna aktarım sırasında. Ele geçirilmemesi için şifreli kanalların kullanılması önemlidir.
 

İHA Filomu Nasıl Koruyabilirim ve Sahada Siber Güvenlik Risklerini Nasıl Azaltabilirim?

Güvenli bir drone programına sahip olmanın ilk adımı, şifreli iletişim sunan platformlar aramaktır. Şifreleme, düz metin verilerini, yalnızca bir parola veya şifre çözme anahtarı kullanılarak erişilebilen, anlaşılmaz bir forma dönüştürme eylemidir. Şifreleme olmadan, herkesin dronunuzun iletişim sistemlerine erişmesi ve hatalı komutlar göndermesi oldukça kolaydır. Drone'nuz tehlikeye girerse rotasından sapabilir, çarpabilir veya çalınabilir.
 
Bir sonraki adım, dronunuzun Wi-Fi erişim noktasının güvenliğinin ihlal edilmemesi için güçlü bir parola ile güvenceye alınmasını sağlamaktır. Yetkisiz bir kullanıcı, güçlü parola koruması olmadan drone'un kamera akışına erişebilir. Canlı uçuş verilerine, konuma ve diğer bilgilere erişebilir.
Bir drone programının amacı genellikle dış operasyonları ve veri toplamayı daha verimli hale getirmektir. Bir işletmenin dahili ağlarına bağlandıklarında şirket cihazlarının güvenli yönetimi basitken. Sahadayken ve dış ağlara bağlıyken herhangi bir cihazın veya drone'nun güvenliğini sağlamak zorlaşır.
 
Saha cihazları için VPN'ler oluşturmanızı öneririz; bu, kendi platformunuzda bulunmasa bile veri şifrelemede yardımcı olacaktır. Organizasyon olarak atabileceğiniz bir diğer adım, ekibinize uygun uçuş yazılımının indirilmiş olduğu telefon veya mobil cihazlar sağlamaktır. Bunu yaparak, drone'a bağlanabilecek ve onu tehlikeye atabilecek şirket cihazlarına yetkisiz uygulama indirmelerini sınırlayabilirsiniz. Güvenliği sağlamak için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır:
 
  • Dronlarınızın en son üretici yazılımı sürümleri ve üretici hata düzeltmeleri ile güncel kalın.
  • Baz istasyonu uygulaması için güçlü şifreler belirlemek için yönergelere sahip olmak.
  • Drone kontrol cihazınız için anti-virüs yazılımı kullanma.
  • Drone modelinizde zaten şifreleme yoksa, bağlantınızı şifrelemek için bir VPN hizmetine sahip olmak.
  • Baz istasyonuna bağlanabilen cihazların sınırlandırılması.
  • Bir kaçırma durumunda drone'u kurtarmak için "Eve Dönüş" (RTH) modunun etkinleştirildiğinden emin olmak. 
 

Kusursuz Olma: Eğitim ve Bakım

Güçlü bir siber güvenlik sistemi, sürekli bakım ve sürekli personel eğitimi gerektirir. Kurumsal BT ortamları karmaşıktır, ancak yalnızca sistemleri kullanan kişiler kadar güvenlidirler. Bu, personeliniz güvenliği bir öncelik haline getirmek için eğitilmediyse, kaç tane güvenlik protokolünüz olursa olsun. Dron programınız ve tüm ağınızın risk altında olabileceği anlamına gelir. Drone programınız yayına girdikten sonra, donanım yazılımı güncellemeleri gibi. İHA filolarınızın eğitimi ve düzenli bakımı dahil olmak üzere güvenlik protokollerini özetleyen şirket politikaları geliştirmelisiniz.
 
Dronlar, kuruluşlara büyük varlık yönetimi, veri yakalama ve daha verimli iş akışları gibi pek çok avantaj sağlayabilir. İHA teknolojisi, kurumsal kullanım için erken benimseme aşamasındadır ve diğer teknolojilerde olduğu gibi herhangi bir. Büyük bilgisayar korsanlığı veya fidye yazılımı saldırısı olmamıştır, ancak bu, dronların savunmasız olmadığı anlamına gelmez.
 
Neye hazırlıklı olmanız gerektiğini biliyorsanız, bir drone programı için güvenlik protokollerini uygulamak karmaşık değildir. Güçlü bir BT altyapısına sahip olmak, herhangi bir kuruluşun stratejisinin bir parçası olmalı. İHA programınız için iyi tasarlanmış bir siber güvenlik sürecine sahip olmak, kuruluşunuzun en önemli önceliklerinden biri olmalıdır
satış

İrtifa Havacılık

Zirai İlaçlama Dronlarımız İçin Bize Ulaşın

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin !