fbpx

Blog

Tarım Ticaretinde Drone’ların Faydaları

Tarımda insansız hava aracı kullanımına yönelik yeni kullanımlardan bazıları hala test ve geliştirme aşamasındadır. En çok duyurulan (ve genellikle kurgulanan) kullanımlardan biri, tozlaşan insansız hava aracı teknolojisidir. Verimlilik, verimlilik ve karlılık, herhangi bir tarım işinde her zaman ilk akla gelen konulardır. Bu, kaynak yönetimini kritik hale getirir. Arz, talebi karşılamalıdır.

İçindekiler

Tarımda insansız hava aracı kullanımına yönelik yeni kullanımlardan bazıları hala test ve geliştirme aşamasındadır. En çok duyurulan (ve genellikle kurgulanan) kullanımlardan biri, tozlaşan insansız hava aracı teknolojisidir. Verimlilik, verimlilik ve karlılık, herhangi bir tarım işinde her zaman ilk akla gelen konulardır. Bu, kaynak yönetimini kritik hale getirir. Arz, talebi karşılamalıdır.
 
Tedarik zinciri kesintilerinden, hava koşullarından. Mahsul hastalıklarından ve diğer tehditlerden kaynaklanan risklerle. Tarım endüstrisindeki çiftçiler çiftçiler ve diğer küçük işletme sahipleri yardım. İçin tarımsal dronlar gibi teknolojilere giderek daha fazla yöneliyor.
 
Bugün, genellikle tarım ticareti olarak adlandırılan tarım teknolojisi , yüksek çözünürlüklü görüntüler. Yer ısısı haritalaması ve daha fazlası gibi teknolojik yeniliklerin kullanımıyla tarım endüstrisini dönüştürüyor.
 
Tarımdaki dronlar, daha geniş ve daha yüksek çözünürlüklü görüntüler sunarak. Ddaha ayrıntılı veri toplamayı mümkün kılarak mahsulleri ve çiftlik hayvanlarını izlemek için güçlü bir araç haline geldi.
 
Federal Havacılık İdaresi (FAA) ilk olarak 2015 yılında tarımda drone kullanımı için muafiyet tanıdı . O zamandan beri, tarımsal insansız hava araçları (veya "ag" insansız hava araçları), mahsul yüksekliğini tahmin etmek için.
 
3D görüntülemeyi bile kullanarak daha sofistike hale geldi. Hassas tarımın devam eden büyümesiyle, dronlar yönetim ve karar verme için bilgi teknolojisine güvendiğinden.
 
 
 

Tarımsal Dronlar Ne Yapar?

Tarımda insansız hava aracı kullanımına yönelik yeni kullanımlardan bazıları hala test ve geliştirme aşamasındadır. En çok duyurulan (ve genellikle kurgulanan) kullanımlardan biri, tozlaşan insansız hava aracı teknolojisidir. Verimlilik, verimlilik ve karlılık, herhangi bir tarım işinde her zaman ilk akla gelen konulardır. Bu, kaynak yönetimini kritik hale getirir. Arz, talebi karşılamalıdır.

Tarımsal dronlar, çiftçilerin mahsul ve hayvancılık koşullarını havadan izleyerek. Potansiyel sorunları izlemelerine ve tarla yönetiminin optimize edilmesine yardımcı olmalarına olanak tanır.

 Çiftçilerin ve diğer tarım işletmesi sahiplerinin tarım drone hizmetlerini.
 
Aşağıdakiler dahil olmak üzere kullanabileceği çeşitli işlevler vardır.
 
  • Arazi görüntüleme.
 
  • Topografya ve sınırların araştırılması.
 
  • Toprak izleme.
 
  • Hayvan hareketi ve sayımı.
 
  • Sulama izleme.
 
  • Püskürtme ihtiyaçları.
 
  • Toprak ve su örneklerinin alınması.
 
  • Sorun giderme.
 
Kendilerinden istenen bilgi veya görevin türüne göre drone'lara çeşitli sensörler. Kamera lensleri, kancalar, püskürtücüler ve hatta numune toplamak için küçük kovalar takılabilir.
 
Drone tarafından toplanan veriler bir tablete veya bilgisayara geri aktarılarak arazi. Ekinler ve çiftlik hayvanları hakkında faydalı bilgiler ve fotoğraflar sağlar .
 
Tarım dronları operasyonların hayati bir parçası haline geldi. Bir sonraki adım, operatörlerden sürekli talimat almadan çalışacak ve ürün sağlığını izleyecek otonom tozlaşma uçağı yaratmaktır.
 

Tarım Ticaretinde Drone'ların Kullanılabileceği 5 Yol

Büyük ve küçük birçok çiftçi, çiftlik sahibi ve bağ sahibinin, tarım işletmesi operasyonlarını optimize etmeye. Ve düzene sokmaya yardımcı olmak için dronları kullanmanın birkaç yolu vardır.
 

1. Maliyet Tasarrufu

Dronlar, çiftçilerin tarlalarında daha fazla dikkat gerektiren alanları belirlemelerine yardımcı olabilir. Ve kaynaklarını en çok ihtiyaç duyulan yerlere odaklamalarına olanak tanır.
 
Örneğin, bir insansız hava aracının besin eksikliklerinden muzdarip bir tarla alanını tespit ettiğini varsayalım. Bu durumda, çiftçi gübreyi tüm tarlaya uygulamak yerine o bölgeye özel olarak uygulayabilir. Bu, girdilerde maliyet tasarrufu ve artan verimle sonuçlanabilir.
 
Ek olarak, çiftçiler ekinleri izlemek için. Dronları kullanarak potansiyel sorunları ciddi sorunlar haline gelmeden önce tespit edebilir. Bu da ekin kaybı riskini azaltabilir ve uzun vadede tasarruf sağlayabilir.
 

2. Geliştirilmiş Ürün Sağlığı İzleme

Yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörlerle donatılmış dronlar, ekinlerin ayrıntılı görüntülerini yakalayabilir. Çiftçilerin herhangi bir stres veya hastalık belirtisini erkenden tespit etmesine olanak tanır.
 
Bu görüntüler, besin eksiklikleri veya haşere istilası gibi belirli sorunları belirlemek için. Makine öğrenimi algoritmaları kullanılarak işlenebilir. Çiftçiler bu sorunları erkenden tespit ederek hızlı ve verimli bir. Şekilde harekete geçerek ürün kaybını en aza indirebilir ve genel ürün sağlığını iyileştirebilir.
 

3. Azaltılmış Çevresel Etki

Girdilerin insansız hava araçları kullanılarak hassas bir şekilde uygulanması. Çevreye salınan kimyasalların miktarını azaltarak kirlilik ve çevresel zarar riskini azaltır.
 
Çiftçiler, dronları kullanarak girdileri daha doğru ve daha küçük miktarlarda uygulayabilir. Kullanılan toplam kimyasal miktarını azaltabilir. Bu, toprak sağlığının korunmasına, su kirliliği riskinin azaltılmasına. Ve yakındaki ekosistemler üzerindeki etkinin en aza indirilmesine yardımcı olabilir.
 

4. Zaman Kazanın

Arazi, ekinler, ahırlar ve çiftlik hayvanlarının bakımı uygulamalı bir iştir ve bu çok zaman alabilir. Daha küçük hobi çiftçileri bile potansiyel sorunları daha büyük sorunlara dönüşmeden önce tespit etmek için arazilerinde sayısız saat harcayabilirler. Ancak, yürüyerek görebileceğiniz çok şey var.
 
Drone teknolojisi, tarım işletmelerine gerçek zamanlı olarak daha derinlemesine sonuçlar sağlar. Bir çiftçilik insansız hava aracından toplanan görüntülerle. Tarım işletmesi sahipleri dakikalar içinde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, videolar ve veriler elde edebilir.
 
Kuşbakışı görünümüyle, büyük resmi görmek. Ekin sorunlarını veya olası güvenlik sorunlarını tespit etmek ve hızlı hareket etmek daha kolaydır.
 

5.Ekinleri Püskürtmenin Daha Güvenli Yolu

Zararlılar ve bitki hastalıkları her zaman çiftçiler için bir sorun olacaktır. Kimyasalları manuel olarak püskürtmek her zaman sağlık açısından tehlike oluşturacaktır ve çok zaman alıcı ve emek yoğundur.
 
Enfekte bitkileri tedavi etmek için dronları kullanmak, el emeği ve karada kullanılan makineler kullanmaktan çok daha güvenli ve verimlidir. Akıllı dronlar ayrıca otonom uçuş modlarıyla birlikte gelir bu, çiftçilerin yalnızca tedavi edilmesi gereken. Alanların etrafında uçuş yolları planlamasına ve tarlanın sağlıklı kısımlarını gereksiz kimyasallardan arındırmasına olanak tanır.
 
Bu, yalnızca ekinleri işlemenin daha güvenli bir yolu olmakla kalmaz. Aynı zamanda çiftçiler, buna ihtiyaç duymayan bitkileri işlemek için boşa harcamayarak paradan da tasarruf edeceklerdir.
 

Tarımda Kullanılan Drone Türleri

Tarımsal kullanım için dronlar, sabit kanatlı ve çok helikopterli dronlar olmak üzere iki tiptir. Sabit kanatlı dronlar daha sağlamdır, zorlu hava koşullarına dayanabilir. Ve genellikle çok helikopterli dronlardan daha uzun uçuş süresine sahiptir. Bununla birlikte, sabit kanatlı drone'lar daha pahalıdır ve tasarımları. Kalkış ve iniş için geniş bir alana sahip olmalarını gerektirir.
 
Çok helikopterli dronlar çok daha çok yönlüdür, uçmaları daha kolaydır ve sabit kanatlı dronlardan çok daha ucuzdur. Multi-copter dronlar sadece fotogrametri için kullanılamaz. Aynı zamanda tasarımları aynı zamanda pestisitlerin, gübrelerin ve hatta tohumlamanın hassas bir. Şekilde püskürtülmesi için kullanılmalarına izin verir.
 
Aşağıdakiler, tarımsal kullanım için 3D yüzey alanlarının haritalanması ve oluşturulması için kullanıma uygun dronlardır.
 

DJI Agras T30

DJI Agras T30, her tür tarımsal ilaçlama ihtiyacına uygun en yeni mahsul ilaçlama insansız hava araçlarından biridir. 30 litrelik devasa bir depoya IP67 derecesi sayesinde zorlu hava koşullarında uçabilen ve kapsayabilen sağlam bir tasarıma sahiptir.
 
Bir saatte yaklaşık 40 dönüm. Dakikada 8 litre pompalayabilen optimize edilmiş bir pistona ve 9 metrelik bir püskürtme aralığına sahip 16 nozula sahiptir. Drone, daha iyi görüş için bir ön ve arka FPV kameraya ve daha güvenli uçuş için gelişmiş bir küresel radar sistemine sahiptir.
 

DJI Agras T20

Bu, ekin ilaçlaması için tasarlanmış bir tarımsal insansız hava aracıdır. 20L kapasiteye sahiptir ve maksimum uçuş süresi 15 dakikadır (yüke bağlı olarak). Bir saatte 12 hektarlık bir alanı kaplayabilir ve optimize edilmiş bir püskürtme sistemi. 7 metre püskürtme genişliğine sahip 8 nozul ile birlikte gelir. Drone ilaçlama, gübreleme ve hatta tohumlama için kullanılabilir.
 
Zorlu hava koşullarında uçmak için inşa edilmiştir ve hem gündüz hem de gece uçabilir ve daha güvenli uçuş. İçin gelişmiş bir engelden kaçınma sistemine sahiptir. Drone yerleşik bir RTK sistemine sahiptir ve uzaktan kumandadaki RTK dongle ile birlikte. Çiftçiler otonom uçuş modlarını yalnızca gerekli alanlara uçacak ve püskürtecek şekilde. Santimetre düzeyinde doğruluk içinde ayarlayabilecekler.
 

DJI Agras T16

Bu, T20'ye benzer ancak 16 litre faydalı yük kapasitesine sahiptir. 10 hektarı bir saatte kaplayabilir. RTK GNSS teknolojisi ve gelişmiş bir engelden kaçınma sistemi ile birlikte gelir.
 
DJI tarafından üretilen birkaç başka mahsul koruyucu drone var, ancak bunlar. Yalnızca sertifikalı satıcılar aracılığıyla edinilebilir.
 
Bu dronlar, DJI Agras MG-1P ve MG-1S'dir, 10 litre taşıma kapasitesine. Otonom uçuş modlarına ve engellerden kaçınma sistemine sahiptir.
 

Sonuç

Tarım endüstrisi, verimi artırmanın, masrafları azaltmanın ve ekinlerin. Sağlığını iyileştirmenin yenilikçi yollarını bulmak için hassas veya akıllı tarım yöntemleri kullanıyor.
 
Dronlar, zaman alan ve çok verimli olmayan gezici araçlar ve lazer tarayıcılar. Hibi insanlı hava araçları veya kara tabanlı ekipman kullanmak zorunda kalmadan alanları kolayca haritalamanın hızlı bir yoludur.
 
Drone'ların çiftçilik üzerinde olumlu bir etkisi var ve drone teknolojisinin. Tarım endüstrisinde giderek daha fazla kullanılmasıyla bu trendin devam etmesi muhtemel.
 
satış

İrtifa Havacılık

Zirai İlaçlama Dronlarımız İçin Bize Ulaşın

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin !