fbpx

Blog

Zirai Drone ile Çeltik İlaçlama

İçindekiler

Drone İle Çeltik İlaçlama.

Tarımsal ilaçlama, çiftçiliğin çok önemli bir parçasıdır. Çiftçiler, mahsullerini yok edebilecek böcekleri ve zararlıları öldürmek için böcek ilaçları kullanmaktadır. Yabani otları kontrol etmek için de böcek ilaçları kullanılır. Bu ilaçların uygulanması eskiden elle veya traktörle tarlaların ortasından geçerek yapılmaktaydı. Bu işlem sırasında ürünlerin zarar görmesi söz konusu olurdu. Çeltik tarlalarından da bu ilaçlama işlemi yapılmaktadır. İlaçlama ve gübreleme işlerinde drone kullanılması yakın zamana kadar geleneksel yöntemlerle yapılırken şimdilerde birçok büyük arazinin ilaçlanmasında drone kullanılmaktadır. Dronla çeltik ilaçlama konusunda da drone kullanılmaktadır.

Drone ile tarım işlerinin yapılması her geçen gün daha geniş alanlara uygulanmaktadır. Bu uygulama daha önceki geleneksel yöntemlere göre çok daha etkili ve verimli olduğu için tercih edilmektedir. Çeltik tarlalarında drone kullanımı çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Çeltik için en önemli nokta kullanılması gereken suyun yeterli derecede kullanılmasıdır. Bunun yanında çektiğin kontrolünün yapılması ve gerekli olan ilaçlamanın yapılmasıdır. Bütün bunların çeltik tarlalarında yapılması çok daha zor olduğu için drone ile yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Dronla Çeltik İlaçlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeltik İlaçlama Drone.

Dronla çeltik ilaçlama çok etkili bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır. En kazançlı sonuçlara en az maliyetle ulaşılmasını sağlayan drone ile çeltik ilaçlama işlemi yapılırken bazı noktalara dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Bu dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tarımsal ilaçlama drone uygulamaları yapılırken hava şartları göz önünde bulundurulmalı ve yağmurlu aşırı rüzgarlı havalarda ilaçlama yapılmamalı.
  • İlacın eşit olarak tüm tarlaya dağılabilmesi için rüzgar şiddetinin 13 km/s’den yüksek olduğu hava şartlarında kullanıma ara verilmeli rüzgar durduğunda devam edilmeli.
  • Zirai ilaçlama drone özellikleri değişik modeller olarak sunulduğu için atım yüksekliği ve püskürtme genişliği gibi durumlar göz önünde bulundurularak ihtiyaca göre bir drone modeli seçilmeli.
  • Kimyasal ilacın dronela taşınma kapasitesine dikkat edilmeli.

Dronla Çeltik İlaçlama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde çok geniş alanlarda çeltik tarımı yapılmaktadır. Bu geniş çeltik tarlalarında yapılması gereken birçok iş bulunmaktadır. Bu işlerin pratik olarak yapılması ekonomik olarak ve ürün verimi olarak çok büyük kazanç elde edilmesini sağlayacaktır.
 
Dronla çeltik ilaçlama sulak alanlar olan çeltik tarlalarında girmeden yukarıdan birçok işlemin yapılmasına yardımcı olacaktır.
 
Drone suyun içine girmeden bu işleri yaptığı için burada çalışan kişilerin de farklı alanlarda iş yapmasına yardımcı olmaktadır. İşgücü bakımından da böylece kazançlı çıkılmaktadır.
 
Yurtdışında yoğun olarak kullanılan drone ile tarımsal ilaçlama teknoloji ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır. Bu konuda devlet tarafından da çeşitli desteklemeler yapılmaktadır. Drone ile tarla ve bahçe işlerinin yapılması çok daha kolay olmaktadır.
 
Çeltik tarlalarında drone kullanımı da çok verimli bir sonuca ulaşmak için önemlidir. Çiftçiler drone aracılığıyla tarlanın durumunu ortaya koymaktadır. Çeltik çiftçileri bu droneları kullanarak ürün rekoltesini, sulama, gübreleme ve ilaçlama durumları takip edebilmektedir.
 
Bitkilerin çiftçi tarafından büyüme oranlarının kontrol edilmesi ve zamanında hasat yapılması gibi durumlar çok daha kazançlı bir sonuca ulaşmayı sağlamaktadır.

Zirai Drone ile Çeltik İlaçlama

satış

İrtifa Havacılık

Zirai İlaçlama Dronlarımız İçin Bize Ulaşın

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin !