fbpx

Blog

Drone Teknolojisinin Tarımdaki Önemi

İçindekiler

Drone kullanımına dikkat etmeden ekonominin herhangi bir sektörüne bakmanız çok zor. Tarım sektöründe dronlar, gübre püskürtme, havadan gözetleme. Ekin izleme , arazi denetimi, haritalama, hasarlı veya çürüyen ekinleri denetleme ve daha fazlasını içeren çeşitli görevler için kullanılıyor.
 
Bahçıvanlık, tarım ve çiftçilikte hangisinin en büyük potansiyele sahip olduğunu görmek için çeşitli tipteki insansız hava araçları inceleniyor. Çoklu rotorları nedeniyle, quadcopter gibi insansız hava araçları, mahsul gübrelemesi için en iyi seçimdir . Sabit kanatlı insansız hava araçları, mahsul gübreleme için idealdir. Ancak büyük bir iniş alanı gerektiren devasa yapıları engel olur.
 
Tarım arazilerinde dronlar tarafından elde edilen tüm veriler. Çoğunlukla daha iyi agronomik yapmak için kullanılıyor. “Hassas tarım” sektörünün bir parçası haline getiren kararlar.
 
Drone'ların kullanımı, birçok alanda büyük ölçekli hassas tarım operasyonlarının önemli bir parçası haline geldi. Dronların kaydettiklerinden toplanan veriler, çiftçilerin mümkün olan en iyi hasadı elde etmek için. Ekim ve tedaviler için daha iyi planlar yapmasına yardımcı olur. Bazı raporlara göre, hassas tarım sistemlerini kullanmak verimi %5'e kadar artırma eğilimindedir. Bu, kar marjlarının düşük olduğu bir pazarda önemli bir artıştır.
 

Gübre Püskürtme

Drone'ların amaçlanan varış noktalarına hızlı bir şekilde hareket etme yeteneği , drone'ların tarımda en çok kullanıldığı alanlardan biridir. Bu yeteneğe sahip dronlar, mahsulleri beslemek ve ihtiyaç duydukları besinleri vermek için böcek ilacı ve gübre püskürtebilir. Ekinler sağlıklı olabilir ve bu tür takviyelerle gelişebilir. Drone kontrolörleri, solucanları, haşereleri ve böcekleri uzak tutmak ve ekin ömrünü uzatmak için drone püskürten besinler üzerinde tam kontrole sahiptir.

Drone'ların amaçlanan varış noktalarına hızlı bir şekilde hareket etme yeteneği , drone'ların tarımda en çok kullanıldığı alanlardan biridir.

Bu yeteneğe sahip dronlar, mahsulleri beslemek ve ihtiyaç duydukları besinleri vermek için böcek ilacı ve gübre püskürtebilir. Ekinler sağlıklı olabilir ve bu tür takviyelerle gelişebilir.

Drone kontrolörleri, solucanları, haşereleri ve böcekleri uzak tutmak ve ekin ömrünü uzatmak için drone püskürten besinler üzerinde tam kontrole sahiptir.

Toprak Sağlığının İzlenmesi

Dronların güçlü yetenekleri, toprağın sağlığını analiz etmenin yoğun emek gerektiren sürecine yardımcı olur. İHA'lar, toprağın doğasını ve sağlığını izlemek, değiştirmek ve korumak için kullanılabilecek izleme sistemlerinden veri toplar ve analiz eder.
 
Drone teknolojisi, toprağın sağlığını artırmak için ihtiyaç duyduğu besinleri almasına da yardımcı olabilir. Dronlar, veri işleme operasyonları ve 3D haritalama yoluyla toprağın sağlığını izleme görevini yerine getirir.
 

Tohumlama işlemi

Tarım, tanımı gereği, faaliyetlerini yürütmek için yüksek düzeyde beceri gerektirdiğinden, emek yoğun ve zaman alıcı bir endüstridir. Özellikle tohumlama zaman alan bir süreç olduğu için insan emeği gerektirmektedir.
 
Drone teknolojisi, bu zahmetli işi kolaylaştırmak için birkaç çeşit mahsulün tohumlarını ekmek için kullanılır. Drone'lara yerleştirilmiş lazerler, sensörler, tanklar ve diğer özellikler. Tohumları hızlı ve temiz bir şekilde ekmelerini sağlar.
 

Kusurları incelemek

Ekinleri gübrelemek için dronları kullanmanın bir başka harika avantajı da, bu ekinleri herhangi bir. Yetersizlik açısından değerlendirme, teşhis etme ve inceleme yetenekleridir. Yüksek çözünürlüklü kameraları ve lazerlerle donatılmış sensörleri, çeşitli görevlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.
 
İnsansız Hava Araçları da bu kusurları gerçek zamanlı olarak haritalamak için kullanılır. Toplanan ve işlenen bilgiler ek ürün kararları vermek için kullanılabilir.
 

Ekinleri Gübrelemek İçin Dronlar

Dronlar ve kullanımları, genel olarak tarımsal gübrelemenin zaman alan sürecini basitleştirmeye yardımcı oldu. Girişimci ve güçlü mizaçları, çiftçilere çeşitli görev ve işlemlerde büyük ölçüde yardımcı olur.
 
Dronlar ve kullanımları, genel olarak tarımsal gübrelemenin zaman alan sürecini basitleştirmeye yardımcı oldu. Girişimci ve güçlü mizaçları, çiftçilere çeşitli görev ve işlemlerde büyük ölçüde yardımcı olur.
 

Dronlar İçin Diğer Bazı Tarımsal Uygulamalar Nelerdir?

1. Yeni başlayanlar için dronlar, izleme ve algılama teknikleri için harikadır çünkü mahsul gelişimini ve toprak sağlığını kontrol etmek için bölgeyi hızla tarayabilirler. Dronlar çoğunlukla bu amaç için kullanılır, çünkü sensörleri belirli bir dalga boyunun emilimini algılayabilir. Bu da olası sorunlu yerleri gözle görülür şekilde yansıtan bir renk kontrastlı görüntüyle sonuçlanır.
 
Çiftçiler ayrıca çiftliklerdeki hayvanları izlemek ve herhangi bir hasarlı çit olup olmadığını kontrol etmek için dronları kullandılar. Bu izleme yeteneğinin yalnızca uzay zamansal bilgilerin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamadığını gösterdi. Korucular, sığırları daha iyi izlemek için sürüleri rahatsız eden. Veya saldıran hayvanları bulmak için gece kameraları ve termal kameralar da kullandı.
 
2. Tarımda dronların ikinci büyük kullanımı, su, gübre ve böcek ilacı dağıtarak ekinleri sağlıklı tutmaktır. Spektroskopik ve termografi teknolojisiyle birleştirilmiş dronlar. Kuru alanları tespit edebilir ve geleneksel sulama ekipmanlarının gözden kaçırmış olabileceği sorunları çözebilir. Drone'lar ise ekipman kaçaklarını ve sulama sorunlarını tespit edebiliyor.
 
Dronlar, su akışının yönünü tespit etmek ve su dağılımını etkileyebilecek coğrafi özellikleri bulmak için. Termografik fotoğrafları zaman içinde bir araya getirebilir. Dronların doğruluğu ve hızı, ekinler yeterince iyi büyümüyorsa gübrenin kesin yerlere ulaştırılmasına. Ayrıca dronların kendilerinden pestisit püskürtülerek zararlıların ve patojenlerin ortadan kaldırılmasına olanak tanır.
 
3. Drone'ların üçüncü önemli faydası, mekanik tozlayıcı olarak çalışabilmeleridir. Böcek vektörleri hala en önemli tozlayıcılar olsa da, erkek arılar bir gün en temel tozlayıcılar olarak arıların yerini alabilir. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da araştırmacılar. Dronların meyve bahçelerinde ve tarlalarda polen tohumlarını taşıyabileceği ve yayabileceği konusunda iyimser.
 
4. Drone uygulamasının bir diğer önemli yönü de drone'ların tarımsal araştırmalar için kullanılmasıdır. Drone'lar, enfeksiyonlardan sigorta taleplerine kadar olayların nedenlerini ve sonuçlarını bulmak için. Doğal afetlerden zarar gören geniş alanları kapsayabilir.
 
Dronlar halihazırda tarım sigortası araştırmalarındaki iddiaları doğrulamak için kullanılıyor. Yüksek çözünürlüklü görüntülemeyle birleştirilmiş hızlı yanıt. El emeği ile aynı zaman ölçeğinde yapılması imkansız olmasa da zor olan büyük ölçeklerde veri toplanmasına olanak tanıyor.
 
Drone'lar, bu avantajları nedeniyle tarım tekniklerini düşük maliyetle geliştirmek için iyi bir rakip. Önemli alanlarda gübre, ilaç ve su kullanımının optimize edilmesi.
 
Finansal faydaların yanı sıra, başka türlü gerçekleştirilemeyecek çeşitli ekolojik ve çevresel faydalara da sahiptir.
 

Sonuç

Drone'lar tarım sektöründe devrim yaratma potansiyeline sahip. Modern teknoloji, işleri gelecek nesiller için daha kolay ve daha etkili hale getiriyor. Ancak, bilgilerinizi korumayı unutmamalısınız. Bu nedenle, yeni teknolojilerle birlikte dolandırıcılıkla mücadele teknolojilerini  de öğrenmelisiniz .
 
Konumuza dönecek olursak, tarımsal drone pazarı etkileyici ve yıldan yıla büyüyor. Drone teknolojisinin kullanımı, çiftçilerin daha akıllıca çalışmasına ve kalıcı olarak burada oldukları için. drone'ları hızla kabul edip benimsemelerine yardımcı olacaktır. 
satış

İrtifa Havacılık

Zirai İlaçlama Dronlarımız İçin Bize Ulaşın

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin !